Artykuł przybliża dialog małżeński. Poznaj zasady i wprowadź je do swojej relacji. To zaskakujące jak często w okresie narzeczeńskim poświęcamy dużo czasu dla siebie nawzajem a potem w małżeństwie tego czasu paradoksalnie zaczyna brakować.
Zasady dialogu pozwalają nam też spotykać się ponad granicami, językami, wyznaniami. Pozwalają przezwyciężyć stereotypy myślenia, uprzedzenia, a także obciążenia wynikające z trudnej wspólnej. To tutaj właściwe można nauczyć się dialogu małżeńskiego.
Celem dialogu małżeńskiego jest zbliżenie się do siebie, jest dążeniem do tego, by małżonkowie stali się „jednym ciałem„. Psychologię komunikacji w ujęciu Spotkań Małżeńskich traktujemy jako dar Boży ułatwiający życie zgodne z zasadami dialogu. Przyznajemy się, że czasem sami korzystamy z tej strony, co pozwala nam odświeżyć dialog, relację, wprowadzić nową iskrę. Po za własną praktyką, która wychodzi nam raz lepiej, raz gorzej.
W czasie tego spotkania można doświadczyć dialogu, przezwyciężyć trudności we wzajemnej komunikacji w małżeństwie, nauczyć się rozmawiać ze sobą. Spotkania Małżeńskie zapraszają na dwudniowe spotkanie, w czasie którego można pogłębić, odnowić albo nawet odbudować małżeńską więź. Małgorzata: I jednym i drugim. Spotkania małżeńskie to czas budowania miłości, ale też zatrzymania i pojednania.
Kolejne etapy są tak ułożone, by dotrzeć do pokładów uczuć, co sprzyja rozumieniu.
Dzięki temu mogę poznać siebie. Zasad dialogu nie ma w katechizmie, ale sprawdziły się już w życiu wielu tysięcy małżeństw. Irenę i Jerzego Grzybowskich – założycieli Spotkań Małżeńskich. Stowarzyszenie prowadzi rekolekcje dla małżeństw, które opierają się na tych założeniach dialogu. Opracowaliśmy zasady dialogu, które zostały obudowane psychologią komunikacji.
Rozpoznaliśmy, że zasady te, fundamentalne dla relacji międzyludzkich, są głęboko zakorzenione w Ewangelii i nauce Kościoła. Powstały zręby teologii dialogu. By móc uczyć dialogu innych sami musimy się w tym temacie doskonalić. Staramy się stosować w codziennym życiu zasady dialogu wobec siebie, ludzi spotykanych w pracy, sklepie, na spacerze… Także w relacji z Panem Bogiem słuchamy, staramy się zrozumieć, dzielimy się sobą, przepraszamy i prosimy o przebaczenie.
Pary pracują w towarzystwie innych małżeństw, ale indywidualnie. Współpracują z animatorami – innymi, doświadczonymi i przeszkolonymi małżonkami oraz księdzem. Warsztat „W dialogu z dziećmi” Celem pracy w grupie, jest praktyczne przedstawienie warsztatów o dialogu dla dzieci, w tyJak mówić dzieciom o zasadach dialogu? Jak uczyć dzieci nazywania uczuć i rozpoznawania cech temperamentu?
Tomasza, że łaska buduje na naturze, w dialogu ogromne znaczenie przypisuje się poznaniu uczuć, potrzeb psychicznych i innych naturalnych cech osobowości, pojmowanych jako dar i zadanie. Dialog z dziećmi na Spotkaniach Małżeńskich. Szczególne znaczenie w duchowości małżeńskiej ma stosowanie. Rekolekcje są dla Was dialogiem miłości, czy pojednania?
Bardziej słuchać niż mówić czyli o zasadach dialogu.
Zasady te mają uniwersalne możliwości budowania tych relacji. Nasz charyzmat Ruch rekolekcyjny i formacyjny małżeństwa, a przez to i rodzin. Nasz cel Odnowienie więzi małżeńskiej, a głównie dialogu męża i żony, zmierzający do zwiększenia wzajemnego zrozumienia, zaufania oraz akceptacji.
Jerzy Grzybowski „Nasze małżeństwo nie może być przegraną”. Mamy nadzieję, że weekend zasiał‚ w sercach narzeczonych ziarno dialogu, a dla nas animatorów był kolejnym krokiem na drodze duchowości małżeńskiej. Wyjaśniły dużo wątpliwości i stanowiły zachętę do podjęcia szczerego i uczciwego dialogu z narzeczonym. Możliwość wysłuchania świadectw prowadzących jak i forma warsztatów tzn. Idea pracy Spotkań Małżeńskich opiera się na promowaniu dialogu jako drogi życia osobistego, w małżeństwie, społeczeństwie i więzi z Bogiem.
Doświadczenie pokazało, że dialog promowany przez Spotkania.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.