poniedziałek, 5 grudnia 2016

Koszty pogrzebu a zasiłek pogrzebowy

Jeżeli poniosłeś koszty pogrzebu, może ci przysługiwać zasiłek pogrzebowy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zasiłek przysługuje: członkowi rodziny, pracodawcy, domowi pomocy społecznej, gminie, powiatowi, osobie prawnej kościoła lub związku wyznaniowego, osobie obcej, jeżeli pokryli koszty pogrzebu. Na przykład w przypadku, kiedy koszty pogrzebu pokryła więcej niż jedna osoba lub podmiot uprawniony do zasiłku, zasiłek pogrzebowy ulega podziałowi między te osoby lub podmioty.


Kwota zasiłku ulega podziałowi proporcjonalnie do poniesionych. Poniosłeś koszty pogrzebu bliskiej osoby?

Możesz liczyć na rekompensatę od ZUS lub KRUS w postaci zasiłku pogrzebowego. Jak otrzymać rekompensatę kosztów pogrzebu? Poniżej znajdą Państwo instrukcję, wykaz niezbędnych dokumentów oraz wnioski.


Kwotę tą otrzymują członkowie rodziny, którzy zajmują się organizacją pochówku. Co istotne osoby te otrzymają daną kwotę, nawet jeśli koszt pogrzebu okaże się niższy. Czasami więc zasiłek pogrzebowy starcza aż nadto i rodzina otrzymuje jeszcze zwrot z zakładu pogrzebowego, czasami zdarza się, ze do pogrzebu trzeba dopłacić i to wcale nie małe kwoty. Opłaty cmentarne na cmentarzu zależą od rodzaju grobu i od tego czy w ogóle rodzina ma miejsce na cmentarzu czy musi je wykupić.


Osoba, która poniosła koszty pogrzebu, może liczyć na wypłatę zasiłku pogrzebowego w wysokości tys.

Pochówek może też być w części sfinansowany ze środków samego. Na te podstawowe usługi teoretycznie wystarczy zasiłek pogrzebowy z ZUS wynoszący tys. Zasiłek pogrzebowy przysługuje osobie lub osobom, jakie pokryły koszty organizacji pogrzebu. Jeśli pokryjesz koszty pogrzebu członka rodziny, w twoim imieniu dokumenty może złożyć zakład pogrzebowy. Poniżej sprawdź, które osoby z rodziny mogą dostać taki zasiłek.


Koszty pogrzebu są zależne od jego wystawności, formy (pochówek tradycyjny czy kremacja), tego czy dysponujemy miejscem na cmentarzu i grobowcem. Rodzina zmarłego może liczyć na pomoc w postaci zasiłku pogrzebowego. Przysługuje on rodzinie zmarłego między innymi w przypadku gdy miał ustalone prawo do emerytury lub.


ZUS wypłaci zasiłek pogrzebowy, jeżeli dokumenty wpłyną do Zakładu w ciągu miesięcy od dnia śmierci osoby, której koszty pogrzebu pokryliśmy. Prawo do zasiłku pogrzebowego wygasa w razie niezgłoszenia wniosku o jego przyznanie po roku od śmierci. Jeżeli zgłoszenie wniosku w tym terminie nie było możliwe z powodu późniejszego odnalezienia zwłok lub zidentyfikowania osoby.


Tak jak jednak pisałem wcześniej, zasiłek przysługuje także osobom spoza rodziny, które zdecydowały się pokryć koszty pogrzebu. Dokładnie tyle otrzymają członkowie rodziny i nie ma tutaj znaczenia, ile faktycznie wydali na organizację pogrzebu. Pogrzeb to nie tylko smutek, rozpacz i łzy, ale także konieczność załatwienia wielu formalności, związanych z pochówkiem. Zależy to od kilku czynników, więc warto wiedzieć na jakie wydatki trzeba się przygotować.


Część z nich, niekiedy nawet całość, pokrywa zasiłek pogrzebowy. Kremacja w Polsce zyskuje na popularności, ponieważ koszty pogrzebu z urną mogą być o wiele niższe niż koszty pogrzebu z trumną.

Na to ile kosztuje pogrzeb składa się cena podstawowej usługi pogrzebowej, do której zaliczyć należy takie pozycje jak odbiór i przewóz zwłok, przygotowanie ciała do pogrzebu, czy też sama organizacja pochówku na cmentarzu. Rozliczenie kosztów pogrzebu przed sądem, Koszty pogrzebu jako długi spadkowe, VIII - KODEKS CYWILNY - Spadki, Czym jest spadek - czyli co możesz odziedziczyć? Czy zasiłek pogrzebowy wlicza się do spadku? Podatek od spadku obejmującego nieruchomość i busa, Pobranie zasiłku pogrzebowego a odrzucenie spadku, Odpowiedzialność za długi po zmarłych rodzicach, Obowiązek podatkowy.


Na najczęściej zadawane pytania odpowiada Barbara Żwiryk, specjalistka Oddziału ZUS-u w Chorzowie. Wyjaśniamy, które koszty Zakład Ubezpieczeń Społecznych uwzględniana przy wypłacie zasiłku pogrzebowego, a jakich nie refunduje. Uwaga: Jeżeli koszty pogrzebu poniosła więcej niż jedna osoba lub podmiot, zasiłek pogrzebowy będzie podzielony proporcjonalnie do poniesionych kosztów pogrzebu.


W przypadku odmowy prawa do zasiłku pogrzebowego otrzymasz z ZUS decyzję. Korespondencję w sprawie zasiłku pogrzebowego otrzymasz na wskazany przez Ciebie adres. Ile wynosi zasiłek pogrzebowy?


W celu złagodzenia dotkliwego ciężaru finansowego jakim jest uregulowanie kosztów pogrzebu uprawnione osoby mogą starać się o uzyskanie zasiłku pogrzebowego. O zasiłek pogrzebowy na opłacenie kosztów pogrzebu Osoby Zmarłej mogą się starać osoby, które pokrywają koszty pogrzebu. Ceny idą w górę, a politycy o zasiłku pogrzebowym zapomnieli. Od tego czasu koszty pogrzebu znacznie podrożały.


Kontrowersyjna kwestia kosztów zasiłku pogrzebowego. Co stanowi koszt uwzględniany przy wypłacie zasiłku pogrzebowego, a co refundowane w ramach tegoż zasiłku nie jest? Najprościej rzecz ujmując koszty pogrzebu to te, które mają związek ze złożeniem ciała lub prochów do grobu. Są one uzależnione od wielu czynników, np.


Pamiętajmy, że zasiłek pogrzebowy, o który możemy się ubiegać, zapewnia nam zwrot poniesionych kosztów w wysokości czterech tysięcy złotych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty