Roślina problematyczna ponieważ tworzy gęste skupienia utrudniające rozwój innych gatunków. W uprawie doniczkowej ceniona jest nie tylko ze względu na dekoracyjne piórkowate liście i puchate, kuliste kwiatostany, ale także z powodu ciekawej reakcji jej wrażliwych listków na dotyk. Zróżnicowany zbiór ofert, najlepsze ceny i promocje. Pochodzi z rodziny motylkowatych. Wejdź i znajdź to, czego szukasz!
Tworzy cienki pęd z liśćmi złożonymi z dwóch par małych pierzastych listków i rosnąc, rozwija jeden po drugim pomponiki kwiatów. Niestety, po roku starzeje się i niedługo potem zamiera. Jest jednak rośliną wyjątkową, bo czuje i reaguje. Atrakcyjny wygląd mimozy zapewniają jej kuliste, różowo-purpurowe kwiaty, przypominające pompony.
Ciekawostką są pierzaste liście, składające się po dotknięciu. Mylona bywa zaś z nawłocią, pospolicie również zwaną mimozą. Na pierwszy rzut oka, mimoza wstydliwa , zwana też czułkiem wstydliwym, nie jest niczym szczególnym. Gdybyśmy zastali ją w warunkach naturalnych zapewne nawet nie zwrócilibyśmy na nią uwagi. Przy dotyku, czułek kaskadowo zwija liście, które pozostają w takim stanie przez około minut.
Nie jest dokładnie zbadane, dlaczego mimoza wstydliwa w toku ewolucji. Radość zakupów i bezpieczeństwo dzięki Programowi Ochrony Kupujących! Początkowo są one wyprostowane, z wiekiem zaczynają się pokładać. Kwiaty są różowofioletowe, kuliste. Na parapecie rośnie bardzo dobrze od wiosny do jesieni.
Jest popularna na wyspach Oceanu Spokojnego. Mimoza wstydliwa jest średnio trudna w uprawie. Dlatego mimozę najlepiej uprawiać jak roślinę jednoroczną. Powiem jedynie, że najkrótszy czas reakcji na bodziec ma mimoza wstydliwa. Wynosi on u niej sekundy.
Natomiast musi upłynąć około minut zanim roślina zacznie wracać do normalnego wyglądu. Mechanizm ten bardzo dużo kosztuje roślinę. Zbyt często w krótkim czasie zmuszana do reakcji potrafi nawet zamrzeć. W Polsce znana jest jedynie jako roślina doniczkowa, najczęściej spotkać ją można w ogrodach botanicznych. Wiecznie zielony krzew ozdobny, który w ciągu kilku sekund od dotknięcia składa liście, ma purpurowe, granatowe lub czerwone kwiaty.
Wytrzymuje zarówno niewielkie przymrozki jak i susze. W polskich uprawiana tylko jako roślina domowa lub tarasowa. Opakowanie zawiera nasion wraz z instrukcją siewu i dalszej hodowli.
Liście rosną naprzemiennie, są podwójnie pierzaste, każda z jedną lub dwoma parami liści. Optymalnym dla niej podłożem jest zawsze wilgotna, torfowo-piaskowa ziemia o pH zbliżonym do 6. Podlewanie rośliny może być dość problematyczne, gdyż szkodzi jej zarówno brak, jak i nadmiar wody. Wyróżnia się niezwykłą czułością na dotyk (tigmotropizm). W momencie dotyku roślina reaguje zamykaniem (składaniem) liści (ruchy sejsmonastyczne).
Listki odcinków drugiego rzędu składają się do góry i stykają ze sobą górnymi powierzchniami, całe odcinki zbliżają się do siebie, a ogonek wiotczeje i zwisa, tak samo roślina reaguje na brak światła słonecznego.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.