wtorek, 30 lipca 2019

Miłość dworska w średniowieczu prezentacja

Twórczość prowansalskich trubadurów powstawała częściowo pod wpływem kultury arabskiej. Pomiędzy miłosną liryką Maurów a utworami rodem z Prowansji zachodzą wyraźne podobieństwa. Miłość dworska - średniowiecze.


O co chodzi z tą miłością dworską w średniowieczu? Władza, miłość, śmierć w literaturze średniowiecza-omów na konkretnych przykładach. Po okresie antycznym następuje nowa epoka- średniowiecze, zwana inaczej wiekami średnimi.


Jej początek wiążemy z upadkiem Cesarstwa Zachodnio-rzymskiego w roku 476. TANIEC – przez taniec kochankowie mogli się dotykać, erotyzm. SERCE – trzymane w rękach (nagrobki), symboliczne źródło uczyć – miłość współczucia, miłosierdzi, radości i smutku.


W przedstawieniach ikonograficznych serce przybiera często formę zbliżoną do wazonu, do którego wlewa się lub przechowuje miłość. Houppelande Obszerna, luźna, ściągnięta paskiem suknia z rękawami rozkloszowanymi u dołu i sięgającymi ziemi, oraz wysokim, stojącym kołnierzem, reprezentacyjna szata dworska noszona we Francji ok. W średniowieczu, epoce, która zanegowała ludzki indywidualizm na rzecz oddania się kwestiom religijnym i metafizycznym, dominowało teocentryczne podejście do rzeczywistości. W utworach o Tristanie król Marek decyduje się na wzięcie żony właśnie z powodu następstwa tronu. Pokazuje to, jak ważna była to kwestia.


Wraz z tym wątkiem były łączone inne, np. Kultura dworska przeżyła swój rozkwit w XII i XIII w. Można się domyślać, że chodzi o miłość łączącą kobietę i mężczyznę, nie zaś miłość człowieka do Boga, władcy do narodu czy matki do dziecka. Takich dzieł nie będzie wiele – możemy bazować właściwie tylko na historii wielkiego uczucia Tristana i Izoldy, najsłynniejszej pary kochanków w literaturze średniowiecznej. Twórcami i jej wykonawcami byli trubadurzy, poeci którzy umilali słowem i muzyką dworskie biesiady. Moda damska w średniowieczu Tak jak w innych miejscach Europy, w Polsce również kobiety nosiły suknie składające się z dwóch warstw – spodniej i wierzchniej, przy czym szerokość rękawów była oznaką pozycji społecznej kobiety.


Oglądaj wszystkie odcinki online Średniowiecze - Miłosć dworska: turnieje, rycerze i damy na Ipla. Jakie reguły obowiązywały w klasztorach i wśród wojowników? Jaki wyglądał idealizowany wizerunek miłości? Siła, umiejętności, ćwiczenia wojskowe, pojedynki, rycerski przyodziewek i ewolucja zbroi.


This feature is not available right now. Opowieść o uczuciu rycerza i jego damy, uczuciu równie namiętnym, co niespełnionym, badacz uważa za. Arial Projekt domyślny Sztuka średniowiecza (malarstwo, rzeźba, muzyka) Cechy sztuki średniowiecznej Slajd Biblia pauperum Slajd Slajd Cechy malarstwa średniowiecznego Slajd Slajd Sąd ostateczny fresk sgraffito Slajd Slajd Slajd Slajd Rzeźba średniowieczna Slajd Slajd Slajd Cechy muzyki średniowiecznej.


Zwykle ten rodzaj miłości polegał na adorowaniu kobiety i dokonywaniu dla chwały jej imienia czynów chwalebnych tak w bojach jak i na turniejach. Jednym z dziwniejszych zjawisk epoki jest miłość dworska wyrażająca się w stwierdzeniu, że prawdziwa miłość to wieczna tęsknota za kimś, kogo nie można poślubić. Uczeń wyjaśnia wpływ kultury arabskiej i prowansalskiej na europejski model miłości dworskiej w średniowieczu i ocenia trwałość tego modelu (0) B. Wątki arturiańskie to przykład coraz częstszego sięgania do literatury dworskiej, która podtrzymywała więdnący etos turniejowy. Z czasem turnieje przeobraziły się w inscenizacje o charakterze teatralnym, eksponujące motywy tzw.


Plik Średniowiecze Cnoty rycerskie i miłość dworska Rycerze turnieje i damy. Dzieje Tristana i Izoldy” ukazują sposób przedstawiania miłości w dworskiej kulturze średniowiecza. Budowa średniowiecznych warowni oraz prezentacja sztuki oblężniczej na miniaturowych machinach – trebusz, katapulta, balista. Cechy charakterystyczne muzyki średniowiecznej. Muzyka średniowieczna wyrażała nastrój powagi, skupienia i modlitwy.


Była modlitwą wyrażoną śpiewem. Poprzez muzykę człowiek łączył i jednoczył się z Bogiem. Chorał ( łac. chorus - chór) jest to zbiór pieśni występujących podczas liturgii mszalnej w kościele. W okresie średniowiecza występowały różne rodzaje chorałów w zależności od ośrodka, wokół którego powstawały.


Podobny jest do średniowiecza w swoim uduchowieniu, umiłowaniu cudowności, tematyce choćby śmierci.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty