wtorek, 4 lutego 2020

Menopauza kiedy ostatnia miesiączka

Czy to już ostatnia miesiączka? Pierwsze symptomy przekwitania najczęściej pojawiają się około 47. Najwięcej Polek przechodzi menopauzę w wieku lat. Ostatnią miesiączkę stwierdza się, gdy następne krwawienie nie pojawia się przez kolejne miesięcy, a wykluczona jest ciąża. Zanik miesiączki nie następuje w okresie przekwitania z dnia na dzień, najpierw przez kilka lat kobieta zmaga się z zaburzeniami miesiączkowania.


W rzeczywistości słowo menopauza oznacza po prostu „ostatnią miesiączkę”.

Nikt więc nie jest w stanie to powiedzieć, kiedy to się zdarzy, póki nie minie rok od ostatniego krwawienia. Pierwszym symptomem nadchodzącej menopauzy są nieregularne miesiączki - mogą być dłuższe lub krótsze, bardziej lub mniej obfite. Menopauza - co to jest, kiedy się pojawia, jak sobie z nią radzić? Z doniesień naukowych wynika, że menopauza występuje między 45.


Polki najczęściej mają ostatnią miesiączkę w wieku lat. Można by pomyśleć, że zakończenie miesiączkowania uwalnia kobietę od związanych z menstruacją dolegliwości, niestety – w rzeczywistości podczas okresu okołomenopauzalnego kobiety również borykają się z szeregiem różnorodnych objawów. U Pani można ropoznać menopauzę - z definicji - ostatnia miesiączka, po której przez miesięcy nie ma kolejnych krwawień. Dodatkowo wskazuje na to wielokrotnie podwyższony poziom FSH (jako odpowiedź na wygasającą czynność jajników) oraz zmiany zanikowe w endometrium macicy.


Każde krwawienie po menopauzie uznaje się za odchylenie od normy, wymagające dalszje.

Dla kobiet bardzo istotna jest wiedza, kiedy wystąpić może u nich menopauza, czyli ostatnia w życiu miesiączka, jak wygląda okres ją poprzedzający (premenopauza), jakie zmiany zachodzą wtedy w organizmie, czy możliwe jest w tym czasie poczęcie się dziecka, i w końcu skąd wiadomo, że miesiączka nigdy już nie wystąpi? W przypadku menopauzy, ostatnia miesiączka zwykle pojawi się przed rokiem życia. Pierwsze objawy menopauzy mogą pojawić się po roku życia, kiedy kobieta jeszcze miesiączkuje. O menopauzie mówi się wtedy, gdy miesiączka nie pojawia się naturalnie przez ponad rok.


Aby menopauza została potwierdzona, musi minąć przynajmniej rok bez miesiączkowania. W okres menopauzy kobiety wchodzą zazwyczaj ok. Objawem zbliżającej się menopauzy jest zazwyczaj nieregularne miesiączkowanie. Jest ona zwana menopauzą, a za jej wyznacznik uważany jest fakt, że od jej pojawienia się, przez kolejne miesięcy nie dochodzi już do krwawienia.


Cechy miesiączkowania w czasie przekwitania. Okres okołomenopauzalny to czas kiedy występuje ostatnia miesiączka w życiu kobiety. Bardzo ważne jest, aby zanotować kiedy to nastąpiło, gdyż po niej – kobieta nie powinna już krwawić z pochwy.


Polsce, ostatnia miesiączka występuje około 50-ki. Pamiętajmy jednak, że objawy przekwitania utrzymują się w organizmie kilka lat przed i nawet kilkanaście lat po menopauzie. Wiąże się to z postępującym spadkiem produkcji hormonów jajnikowych, głównie estrogenów. Miesiączki stają się bardziej obfite lub – wręcz przeciwnie – skąpe, a krwawienie nie kończy się w ciągu kilku dni, jak to było dotychczas, lecz utrzymuje się przez 1 1 a nawet dni.


Tendencja jest taka (choć to również trudno uznać za regułę), że miesiączka jest albo długa i skąpa, albo krótka i wyjątkowo obfita. Następuje ona najczęściej między 45. Wiek i przyczyny rozpoczęcia klimakterium.

Późne klimakterium ma miejsce gdy ostatnia miesiączka pojawia się między 55. Wczesne klimakterium dotyczy ustania miesiączki między 40. Sprawdź ofertę: Leki na menopauzę dostępne online.


Na to, kiedy kobieta przekwita wpływa bardzo wiele czynników, dlatego można tylko statystycznie określać termin ostatniej miesiączki. Uznaje się, że przeciętna kobieta do 35. Witam, mam pytanie dotyczące zależności menopauza a miesiączka. Od półtora roku moje miesiączki są co pół rok: pierwsza dłuższa przerwa - miesięcy, druga miesiące, teraz miesięcy. Prowadzą one przede wszystkim do wygaśnięcia pracy jajników i tym samym zakończenia okresu reprodukcji.


Przywykliśmy mówić o menopauzie jako o całym okresie związanym z przekwitaniem. Tymczasem sam termin „menopauza” odnosi się do ostatniej miesiączki w życiu kobiety. Wszystko, co dzieje się później to właśnie postmenopauza. Jeśli kobieta w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy nie krwawiła, to znak, że weszła w ten etap.


W mowie potocznej terminu tego używa się wymiennie z określeniem przekwitanie i klimakterium. Leczenie dolegliwości, związanych z menopauzą odbywa się zazwyczaj poprzez hormonalną terapię zastępczą lub terapię fitoestrogenową. Rozpoznanie takie stawiane jest więc retrospektywnie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty