piątek, 8 maja 2020

Depresja u dzieci statystyki

Statystyki policyjne są wstrząsające. Dwa lata temu prawie 6dzieci i młodzieży próbowało odebrać sobie życie. Depresję stwierdza się u dzieci (dotyka ona równie często dziewczynki i chłopców) oraz nawet u nastolatków (częściej chorują dziewczęta).


Szacuje się, że szeroko rozumiane zaburzenia depresyjne mogą występować nastolatków, a niektóre źródła podają, że objawy depresyjne stwierdza się u blisko co trzeciego nastolatka. Zastanawiając się nad depresją warto odnieść się do występujących w niej myśli samobójczych, które prowadzić mogą do prób lub czynów autodestrukcyjnych.

Cierpienie, jakie jej towarzyszy znacznie obniża komfort życia młodego człowieka, odbiera nadzieję i sens życia, nieraz popycha go do kroków desperackich, do tragedii, którym można było zapobiec. Z roku na rok coraz większa liczba dzieci i młodzieży w przedziale wiekowym 9-lat podejmuje próbę samobójczą. Jednak u dzieci występują objawy, które bardzo często można pomylić z ADHD. To jedna z najczęstszych chorób.


Na depresję cierpi dziś 3mln ludzi, z czego w Polsce aż mln. W USA liczba zdiagnozowanych rośnie co roku o proc. Dotyczy osób w każdym wieku, poczynając od nastolatków, a nawet dzieci, aż po seniorów.

I w każdym przedziale wiekowym jej objawy charakteryzują się czymś innym. Tylko połowa chorych się leczy. Niestety, rodzice często nie zdają sobie sprawy, że agresja, chwiejność nastrojów, lenistwo dziecka to nie skutek młodzieńczego buntu, ale objawy depresji, poważnej choroby, która niszczy organizm i może doprowadzić do dramatu.


A global imperative – przedstawia zatrważające statystyki: co sekund gdzieś na świecie ktoś popełnia samobójstwo. Niekiedy depresja dziecka manifestuje się poprzez dolegliwości psychosomatyczne takie jak: bóle brzucha, głowy, zaparcia czy biegunki. Smutne dziecko ma trudności z zasypianiem, spokojnym snem, moczeniem nocnym i łaknieniem Często depresja nieleczona u małych dzieci nasila się w okresie dojrzewania. Jej celem jest szerzenie wiedzy w zakresie depresji oraz uświadomienie społeczeństwu, że nie jest to stan, który mija, ale choroba, którą trzeba leczyć. Depresję można rozpoznać nawet u małych dzieci i dotyczy istotnej liczby dzieci.


Dużą depresję rozpoznaje się u 1- dzieci w wieku 7-rok życia. Depresję młodzieńczą rozpoznaje się u – młodzieży, co oznacza, że występuje równie często, co u dorosłych. Objawy choroby ma już co piąte polskie dziecko.


Jak pokazują statystyki, dzieci i młodzież nie radzą sobie z depresją, co często prowadzi ich do. U dzieci depresja może powodować skrępowanie i odmowę chodzenia do szkoły. Nastolatki mogą być nadmiernie negatywne i zacząć unikać przyjaciół i zajęć.


Niewyjaśniona utrata pamięci, problemy ze snem lub wycofanie mogą być oznakami depresji.

Jej objawy pojawić mogą się już u bardzo małych, nawet kilkuletnich dzieci, z tą jednak różnicą, że chorobowe obniżenie nastroju jest u najmłodszych bardzo trudne do zdiagnozowania, nie tylko ze względu na nieco odmienny obraz choroby, ale również z powodu trudności w nazywaniu i sygnalizowaniu złożonych uczuć i. Depresja może być trudna do zauważenia u osób starszych. Specjaliści ostrzegają, że zaburzenia depresyjne dotykają dzieci w coraz młodszym wieku. Podają, iż głęboka depresja występuje u przedszkolaków, około dzieci w wieku szkolnym i blisko młodzieży. Prawie dzieci w szkole podstawowej nie ma poczucia sensu życia, a blisko ma myśli.


W naszym kraju żyje około miliona dzieci i młodzieży. Krakowie badań nad depresją uczniów klas gimnazjalnych (3) wynika, że rozpowszechnienie to sięga. Według najnowszych statystyk depresja dotyczy około dzieci do 12.


Specjaliści alarmują:liczba najmłodszych pacjentów całodobowych oddziałów psychiatrycznych i odwykowych w Polsce wzrosła z tys. Niepokojące są także statystyki. Dziecko może nagle przestać przybierać na wadze i chudnąć albo tyć.


Natomiast według tych samych autorów ścisła więź lęk-depresja nie przyczynia się do trwałości epizodu depresyjnego. Na zaburzenia depresyjne cierpi od 7- dzieci przed ukończeniem piętnastego roku życia. Wśród młodzieży i osób po roku życia odsetek ten dramatycznie wzrasta. Zaburzenia nastroju u dzieci i młodzieży, które są odpowiedzialne za objawy depresji to: depresja endogenna, to najgroźniejsza forma jednobiegunowych zaburzeń nastroju,o jeszcze nie do końca wyjaśnionej etiologii, związana z dysfunkcją dystrybucji substancji odpowiedzialnych za przepływ informacji w mózgu, tzw.


Nasz stan psychiczny, o ile nie dotknęła nas kliniczna depresja, w znacznej mierze jest w naszych rękach. Wiele osób może zwyczajnie skarżyć się na gorszy nastrój, nie spełniający kryteriów rozpoznania depresji czy innego zaburzenia afektywnego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty