środa, 28 czerwca 2017

Zamek krzyżącki w malborku

Ponoć pruscy architekci wyliczyli, że gdyby rozebrać tę budowlę cegieł wystarczyłoby na budowę niewielkiego miasteczka. Odbudowany zamek wygląda tak jakby czas zatrzymał się w miejscu, a potężny Zakon Krzyżacki cały czas jeszcze znajdował się w apogeum swojej świetności. Budowę zamku rozpoczęli Krzyżacy w XIII w. Wędrówka po muzealnych wnętrzach, które niegdyś były domem dla Krzyżaków, pozwala poznać wiele tajemnic z ich życia. Mieściły się tam magazyny żywności, szczególnie ważne podczas oblężenia.


Do Zamku Wysokiego prowadziła droga przez Zamek Średni i Przedzamcze. Obecnie zwiedzanie zamku z przewodnikiem szacuje się na 3–godziny. Nadal pozostaje obiektem intensywnych prac konserwatorskich. Do jego podstawowych zdań należy opieka nad substancją zabytkową Zamku. Dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy cywilnoprawnej.


Zamek leży na prawym brzegu rzeki Nogat, zbudowany jest z cegły, a w jego formie można dostrzec liczne elementy gotyckie. Podczas zwiedzania mamy okazję zobaczyć m. Salę Kapitulną, kaplicę grzebalną Wielkich Mistrzów, ogró cmentarz, a nawet fosę. Jeśli tak jak ja, uwielbiacie zamki to na pewno zaciekawi Was jego historia oraz to jak wygląda w środku! Jest także największą ceglana budowlą na świecie. Budowa najstarszej części malborskiego zamku – Zamku.


Utrata znaczenia militarnego. W XIV wieku wykształciła się typowa forma krzyżackiego zamku, składającego się z gospodarczego podzamcza i domu zakonnego – zamku właściwego – posadowionego na planie kwadratu lub prostokąta, na podmurówce z kamieni. Zamek właściwy mieścił magazyny, pomieszczenia gospodarcze i mieszkalne. Budynek był zwykle trzykondygnacyjny.


Oceń miejsce, dodaj swoje zdjęcia i komentarze. Jeśli ktoś poprosiłby nas o wymienienie najbardziej popularnego zamku w Polsce, to jaka budowla zasługiwałaby na to miano? W związku z tym, że podczas II wojny światowej połowa zamku została zburzona planowano jego rozbiórkę. Zamek powstał bardzo wcześnie, bo już końcem XIII w. Początkowo był siedzibą komturii, czyli najmniejszej jednostki terytorialne w administracji krzyżackiej. W niedługim czasie Zamek wraz z grodem „awansowały” na siedzibę całego państwa zakonnego.


Zbudowanie tej budowli zajęło Krzyżakom 1lat. Twierdza pozostała niezdobyta, mimo że. Na jego budowę zużyto ponad mln cegieł. Zamek składa się z trzech części: Zamek Wysoki, Zamek Średni oraz Zamek Niski. W pierwszym z nich znajdziemy dziedziniec otoczony krużgankami, wieżę Gdanisko, kościół zamkowy Najświętszej Maryi Panny, kaplicę św.


Trzecią część zamku, Zamek Niski, stanowią głównie zabudowania gospodarcze. Pałac Wielkich Mistrzów na zamku średnim należy do najwybitniejszych osiągnięć europejskiego gotyku. Zamek jest również zabytkiem ukazującym rozwój myśli.


Jak twierdzą eksperci, zamek znajduje się w idealnym położeniu spełniającym wszystkie wymagania co do prawdopodobnej bazy UFO. Jego struktura składa się z trzech części: Zamku Wysokiego, Zamku Średniego i Zamku Niskiego. Zwiedzanie tej imponującej budowli możliwe jest tylko z przewodnikiem. Z czasów dzieciństwa niewiele pozostało w pamięci jeśli chodzi o tę wizytę, dlatego też postanowiliśmy przypomnieć sobie historię zakonu krzyżackiego i wzniesionej przez niego największej ceglanej twierdzy w Europie. Posłuchaj audycji Piotra Matwiejczuka pt.


Malborku, zamek stał się ruiną.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty