poniedziałek, 27 listopada 2017

Utrata przytomności a omdlenie

Omdlenie zdarza się w każdym wieku i nie musi być objawem choroby - czasem wystarczy nie zjeść śniadania, by spadek poziomu cukru we krwi przyczynił się do omdlenia. Z drugiej strony: niezależnie od tego, ile masz lat, tak może objawiać się wada serca, zator płucny, zaburzenia krążenia mózgowego. Bez diagnostyki nie da się odkryć, jak poważny jest problem.


Utrata przytomności a omdlenie

Jeśli utrata przytomności ma nagły początek, jest krótkotrwała (nie trwa dłużej niż 1-minuty) i samoistnie ustępuje, jest to omdlenie. U ludzi młodych najczęściej spotykane jest omdlenie wywołane krótkotrwałym niedokrwieniem mózgu. Proste omdlenie to niecałkowita utrata przytomności, po której chory dochodzi w pełni do siebie. Omdlenie (z łac. syncope) to przejściowa utrata przytomności spowodowana zmniejszeniem przepływu krwi przez mózg (aby wywołać utratę przytomności, wystarczy spadek przepływu na 6-s lub zmniejszenie ilości tlenu dostarczanego do mózgu o ). Omdlenie charakteryzuje się gwałtownym początkiem, ustępuje zwykle samoistnie i szybko, zazwyczaj do s. Omdlenie (łac. syncope) – krótkotrwała utrata przytomności wywołana przejściowym globalnym zmniejszeniem perfuzji mózgowej.


Charakteryzuje się szybkim rozwojem objawów aż do zupełnej utraty przytomności, krótkim czasem trwania oraz samoistnym i pełnym odzyskaniem przytomności. W praktyce jest to zdecydowanie najczęstsza przyczyna krótkotrwałych utrat przytomności. Pierwsza pomoc w przypadku utraty przytomności u dziecka również polega na próbie nawiązania z nim kontaktu słownego, a jeśli to nie pomoże - poprzez delikatne potrząsanie. Podczas oceny stanu dziecka należy określić możliwość urazu odcinka szyjnego kręgosłupa.


Omdlenie to z medycznego punktu widzenia przejściowa, krótkotrwała, odwracalna i samoustępująca utrata przytomności. Utrata przytomności u dziecka. Co najmniej miliona Europejczyków doświadcza omdleń każdego roku. U ponad jednej trzeciej osób, u której wystąpiły omdlenia, pozostają one niewyjaśnione i nie zostaje postawiona odpowiednia diagnoza. Omdlenie to nagła, chwilowa utrata przytomności, której przyczyną jest spadek ciśnienia tętniczego krwi.


Należy różnicować je z zasłabnięciem. W zależności od mechanizmu będącego powodem mdlenia, wymienia się m. Do objawów przedomdleniowych zal. Omdlenie to przejściowa utrata przytomności spowodowana zmniejszeniem perfuzji mózgu (przerwanie przepływu mózgowego na 6–s lub zmniejszenie ilości tlenu dostarczanego do mózgu o ). Omdlenie ma gwałtowny początek, ustępuje zwykle samoistnie i szybko (s).


Omdlenie jest to krótkotrwała, ustępująca samoistnie utrata przytomności i napięcia mięśniowego, powodowana niedotlenieniem mózgu wskutek zmniejszenia przepływu krwi. Powrót świadomości zwykle następuje w ciągu kilkunastu sekund. Omdlenia mogą wystąpić w każdym wieku, częstsze.


Omdlenie to krótkotrwała utrata przytomności, czucia i zdolności wykonywania ruchów w następstwie niedostatecznego utlenowania mózgu, związanego z jego niedokrwieniem. Inną przyczyną omdlenia może być również ból, lęk lub widok krwi. Towarzyszy mu zazwyczaj zblednięcie twarzy oraz sinica warg. Skutkuje to osunięciem się dziecka na podłogę, niekiedy nagłym, co może powodować uraz ciała.


Utrata przytomności a omdlenie

Nieodzownym atrybutem upalnej pogody jest znacznie rosnąca liczba omdleń. Jednakże pogoda nie jest jedynym uwarunkowaniem ich występowania. Omdleniu towarzyszą zawroty głowy, mdłości, poty i krótka utrata świadomości. Spowodowane jest ono najczęściej przejściowym niedotlenieniem mózgu.


Badaniem można sprawdzić reakcje na polecenia i bodźce. Osoba całkowicie nieprzytomna nie wykazuje żadnej reakcji na polecenia, a także nawet na silne bodźce bólowe. Omdlenie – przemijająca utrata przytomności i napięcia posturalnego spowodowana zmniejszeniem mózgowego przepływu krwi, ustępuje samorzutnie Może wystąpić nagle bez objawów ostrzegawczych lub być poprzedzone objawami prodromalnymi zasłabnięcia („stan przedomdleniowy”).


Może mu towarzyszyć bladość skóry, nagłe odczucie zimna lub wystąpienie zimnego potu na całym ciele. Może ona trwać od kilku sekund do kilku dni. Omdlenie bywa wynikiem licznych przyczyn, które często są niemożliwe do ustalenia, nawet gdy zostaną przeprowadzone dokładne badania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty