Zaloguj się by dodać komentarz Odpowiedź. Stanowiły one podwójny rząd kramów, tworzących jakby uliczkę pośrodku Rynku. Przez wieki w królewskim mieście Krakowie dwa miejsca pełniły szczególną rolę w życiu jego mieszkańców.
Było to, rzecz jasna wzgórze wawelskie jako centrum życia dworskiego i wielkiej polityki oraz największy plac miejski- rynek główny, gdzie toczyło się życie kulturalne, gospodarcze i społeczne tutejszych mieszczan. Musimy jednak wiedzieć, że tak, jak nie od razu Kraków. Jakich rzemieśników można było spotkac w mieście średnioowiecznym?
Jaką rolę pełnił rynek w średniowiecznym mieście? Znakomitość ratusza podkreślały wierze ratuszowe, stając się ważnym akcentem sylwety średniowiecznego miasta. Jest on przede wszystkiwojewódzkim ośrodkiem administracyjnym- na jego terenie mieszczą się: urząd wojewódzki (wojewoda i sejmik wojewódzki), sąd wojewódzki, siedziba organów międzynarodowych, Krajowa Rada Sądownicza, konsulaty, wojewódzka komenda policji i straży pożarnej, wojewódzkie oddziały urzędów.
Wyjaśnij, jaką role pełnił Kościuł w średniowieczu. Napisz, jaką funkcję pełniły w dawnych folwarkach. Kliknij tutaj, aby przejść do strony głównej. W dworku szlacheckim znajdowało się wiele pomieszczeń: jadalnia, sypialnie domowników, pokoje gościnne.
Przetłumaczylibyście mi ten tekst na Angielski? Można obejrzeć tam smoka wawelskiego. Kraków jest to przepiękne miasto z widokiem na Wisłę.
Plis pomószcie może ktos napisać jaki strój noszono w średniowieczu ? Jaka bedzie jej cena po obnizce o. Obecnie ten pierwszy supermarket naszego miasta tylko w niewielkim stopniu przypomina sukiennice sprzed dwustu czy trzystu lat, a całkowicie różni się od pierwotnych kramów pochodzących z czasów lokacji miasta. Oberża Pod Czarnym Koniem położona jest w Krakowie przy ul. Klasztornej 2 w historycznym miejscu jakim jest Mogiła. To tu odkryto jedne z najstarszych śladów osadnictwa i produkcji z metali w Polsce, tutaj w wiry Wisły rzuciła sie Wanda co nie chciała Niemca, stąd także tylko po kilka kilometrów dzieli Turystę od Wzgórza Wawelskiego,Wielickiej Kopalni Soli i Zamku w Niepołomicach. Sukno to materiał wełniany wytwarzany w specjalny sposób, dziś rzadko używany, ale możemy go zobaczyć np.
Już od czasów starożytnych miasta pełniły w świecie ludzi bardzo ważną rolę. To w nich kształtowała się wielka polityka, kultura, sztuka. Funkcje miast ulegały zmianom wraz ze zmianami stosunków spoleczno-gospodarczych. Niejednokrotnie miasto pełni współcześnie zupełnie inne. Wszystkie miasta miały charakter życia gospodarczego.
W średniowieczu jednak miasta miały spełniać jednak inną, ważniejszą nawet funkcję. Sztuki plastyczne - odzwierciedlały widzenie i ujmowanie świata (uniwersalizm, teocentryzm) w centrum obrazu, rzeźby: postaci boskie wysokie czyli ważne, lewa strona dla potępionych prawa strona dla wybranych. Ta charakterystyczna budowla wzniesiona została w XIII wieku i pełniła funkcję handlową, która to funkcja przetrwała w tym miejscu do dnia dzisiejszego. W Polsce zajmuje okres od chrztu w 9roku do końca XVI wieku, chociaż już w XV pojawiają się pierwsze przesłanki renesansu. Na początku średniowiecza istnieją dwa znaczące zakony – benedyktynów, którzy swe klasztory budowali zawsze na wzgórzach, i cystersów, wznoszących siedziby na żyznych nizinach w pobliżu rzek.
Zamość to renesansowe miasto w dzisiejszym województwie lubelskim. Marcello Bacciarellego, Artura Grottgera, Piotra Michałowskiego, Henryka Siemiradzkiego i – oczywiście – Jana Matejki. Piwnice kamienic w średniowieczu pełniły funkcję parteru.
Zachowały się w nich interesujące elementy wyposażenia, jak choćby kamienny portal i średniowieczny piec. W sieni zachowały się kamienne portale. Na szczególną uwagę zasługują dwa z nich: gotycki (czerwony z czarnym kluczem) i renesansowy (rzeźbiony z motywem wolich oczu).
Na piętro prowadzą strome schody z. W środku dalej znajduje się mnóstwo. Budynek sam w sobie jest niezwykle interesujący, gdyż można na nim zaobserwować przemiany jakie dokonywały się w średniowieczu, w gotyku, w renesansie. Sukiennice nadal pełnia funkcję dla której je wybudowano.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.