Jego rozwinięciem był stosowany od XVI wieku rawelin. Najstarszy zachowany barbakan w Europie pochodzi z pierwszej połowy XIII wieku i znajduje się w Carcassonne we Francji. Wyjaśnij, jaką funkcję pełnił w średniowieczu: barbakan, ratusz, młyn, klasztor oraz spichlerz.
Jaką funkcję pełnił ratusz, barbakan, klasztor, młyn? Klasztor-budynek w którym mieszkali, zakonnicy i mnisi ,spisywali tam księgi i wgl głownie mieszkali.
Wyjasnij jaka funkcje pełni w sredniowieczu kazdy z wymienionych budynkow. Nie bój się dzielić, chociaż wciąż nie jest w porządku. Na tej stronie możemy uczyć się razem i informacji zwrotnej.
Dostarczając odpowiedzi lub odpowiedzi na pytania Wyjaśnij jaką funkcję pełnił w średniowieczu każdy z wymienionych budynków:ratusz,barbakan,klasztor,młyn, Pomogłeś studenci uzyskać odpowiedź mu potrzebne. Dlatego o literaturze tego okresu mówi się, że jest to literatura parenetyczna (pareneza = pouczenie). Przemiany jakie zaszły w ruchu zakonnym, świadczyły o ścisłym związku między poszczególnymi dziedzinami życia w średniowieczu, a religijnością społeczeństw europejskich.
Poza benedyktynami powstawały nowe zgromadzenia zakonników. Klasztory i zakony w Średniowieczu – Cystersi W Burgundii pod koniec XI w.
Funkcja średniowiecznego rynku. Tu znajdowały się najważniejsze i największe gmachy publiczne, jak ratusz i kościół. W średniowiecznym mieście rynek był głównym placem miasta.
Wytyczono na nowo rynek i dobiegające do niego ulice. Leszka Czarnego rozpoczęto budowę murów obronnych, które ostatecznie ukończono w XV w. Ostatnim etapem była budowa barbakanu, który ze strategicznego punktu widzenia miał utrudnić zdobycie Bramy Floriańskiej. Zadaniem barbakanu była kiedyś obrona właśnie Bramy Floriańskiej.
Dziś spełnia już tylko funkcje reprezentacyjne. Było to za panowania króla Jana Olbrachta. Został on ponadto wzniesiony w obawie przed agresją ze strony tureckiej. Zygmunt Wyjątkowo sakralną funkcję dzwonu możemy dostrzegać już w sa mym sposobie jego włączenia do przestrzeni sacrum. Od średnio wiecza był to specjalny obrzęd podobny do poświęcenia kościoła 7. Easily share your publications and get them in front of Issuu’s.
Temat: „Motyw śmierci w średniowieczu i baroku. Określ funkcje motywu, odwołując się do wybranych tekstów literackich. Czy śmierć jest końcem, do którego wszyscy nieuchronnie zmierzamy?
Czy może jest to swego rodzaju przełom w naszym życiu, początek czegoś nowego?
Jak ludzie średniowiecza i baroku wyobrażali. Ogień w kuchennych piecach stanowił bowiem poważne zagrożenie pożarowe. Królestwie Polskim, zróżnicowane w zależności od jego funkcji i skali, w swojej codzienności było znacznie bardziej monotonne niż to, które prezentuje się nam dziś na różnego rodzaju imprezach rekonstrukcyjnych. Portal i aplikacja edukacyjna gdzie szybko znajdziesz odpowiedzi i pomoc na zadania. W podobnym okresie osadzić trzeba materiały z Jaskini Ciemnej w Ojcowie, w skład których – obok dwóch ostróg - wchodzą m. W świetle powyższych obserwacji przyjąć więc można, iż w wielu badanych jaskiniach w średniowieczu przebywali ludzie uzbrojeni.
W społeczeństwach przedindustrialnych rola ubioru. Już od czasów starożytnych miasta pełniły w świecie ludzi bardzo ważną rolę. To w nich kształtowała się wielka polityka, kultura, sztuka. Wystarczy tylko wspomnieć, że greckie polis, czyli państwa-miasta, stanowiły. W Anglii na przykład warzeniem piwa zajmowały się prawie wyłącznie kobiety.
Z innych zawodów, jeszcze bardziej nieoczekiwanych, należy wymienić kobiety-posłańców. Reasumując, trzeba stwierdzić, że sytuacja kobiety w średniowieczu, mimo dość szerokiego wachlarza zawodów im dostępnych, była znacznie gorsza niż mężczyzny. Miasta w średniowieczu stanowily o sile panstwa a takze miedzy nimi kwitł handel to wlasnie tam byly gromadzone niezliczone bogactwa. Tam rzady sprawowal krol tam gromadzily sie narady i wojsko. Aha jak chcesz to ubierz to w lepsze zdania gramatycznie.
Ze względu na funkcje miasta możemy wymienić: - miasta przemysłowe – są to miasta.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.