Utrata przytomności to stan zagrożenia życia, dlatego pierwsza pomoc udzielona w sposób prawidłowy jest niezwykle ważna. Niezależnie od tego, jakie są przyczyny utraty przytomności i objawy towarzyszące, skutki takiego stanu mogą być tragiczne. Niestety może on niekiedy doprowadzić do takich schorzeń, jak: choroby serca, padaczka, czy cukrzyca. Jakie są przyczyny utraty przytomności?
Udzielając pierwszej pomocy pamiętaj o sprawdzeniu bezpieczeństwa, ocenieniu stanu poszkodowanego, a także między innymi o jak najszybszym.
Utratę przytomności różnicuje się z omdleniami, które trwają krótko, do minut, a utrata zaś dłużej niż minut. U ludzi młodych najczęściej spotykane jest omdlenie wywołane krótkotrwałym niedokrwieniem mózgu. Proste omdlenie to niecałkowita utrata przytomności, po której chory dochodzi w pełni do siebie. Przyczyną zaburzeń świadomości czy utraty przytomności mogą być nie tylko nieprawidłowości neurologiczne (zaburzenia mózgu widoczne w badaniu neuroobrazowym - czyli w rezonansie magnetycznym, zaburzenia przepływu w tętnicach dogłowowych – widoczne w badaniu dopplerowskim tych tętnic czy nieprawidłowe wyładowania mózgu rejestrowane w badaniu EEG), ale też nieprawidłowości.
Ważne by pomoc ta była udzielona prawidłowo. Skutki utraty przytomności mogą być poważne jak np. Osoba, która utraciła przytomność, nie reaguje na bodźce zewnętrzne, nawet te silne i bolesne.
W czasie utraty przytomności osoba poszkodowana nie odpowiada na zewnętrzne bodźce.
Organizm może nie reagować w odpowiedni sposób na zadławienie (kaszel) oraz na wymioty, w wyniku czego kwas. Omdlenia mogą być spowodowane stresem, niskim ciśnieniem, a także chorobami serca, np. Omdlenie to z medycznego punktu widzenia przejściowa, krótkotrwała, odwracalna i samoustępująca utrata przytomności.
W pewnych schorzeniach dochodzi do pozornej utraty przytomności, np. Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników. W trakcie utraty przytomności oddech i bicie serca są zachowane, jednak w każdej chwili może dojść do zatrzymania krążenia i niedrożności dróg oddechowych. Krótkotrwała utrata przytomności ustępuje samoistnie i nie pozostawia trwałych skutków (poza ewentualnymi skutkami upadku następującego w wyniku omdlenia). Nagłe omdlenie może poprzedzić wystąpienie tzw.
Mimo tak niewielkich, nagłych. Zaburzenia przytomności mogą pojawić się nagle lub stopniowo. Mogą też trwać bardzo krótko, nawet kilka sekund oraz bardzo długo, nawet wiele tygodni i miesięcy.
Kilkusekundowe utraty przytomności wywołują omdlenia i padaczka, a także niewielkie urazy głowy. Długotrwałe zaburzenia przytomności to śpiączka. Skłonność aż do napadów utraty przytomności odurzony ucisku na okolicę zatoki szyjnej występuje w tzw. Utrata przyowomności to postać zaburzenia świadomości, w którym figura nie reaguje na żadne bodźce zewnętrzne. Badaniem jest dozwolone orzec reakcje na polecenia i bodźce.
Do utraty przytomności dochodzi wtedy, gdy następuje gwałtowne zmniejszenie dopływu krwi do mózgu.
Powodem może być wyraźny spadek ciśnienia krwi, np. Jak wynika z przytoczonej definicji, utrata przytomności całkowicie niezwiązana z warunkami pracy (np. przemęczeniem, brakiem świeżego powietrza, wysoką temperaturą w pomieszczeniu pracy itp.), powodująca upadek, a w konsekwencji uraz głowy – nie może być potraktowana jako wypadek przy pracy. Bez wpływu czynnika wewnętrznego nie.
Omdlenie - nawet jednorazowa utrata przytomności wymaga konsultacji lekarskiej Eliza Dolecka 07. Omdlenie zdarza się w każdym wieku i nie musi być objawem choroby - czasem wystarczy nie zjeść śniadania, by spadek poziomu cukru we krwi przyczynił się do omdlenia. Chory, u którego przed napadem skurczów i utratą przytomności występuję okres zwiastuny (aura), powinien natychmiast położyć się wygodnie na łóżku lub na ziemi, z dala od twardych przedmiotów, rozluźnić ubranie, zabezpieczyć jamę ustną i głęboko oddychać czekając na przeminięcie okresu drgawek.
Pojawienie się drgawek owo oznaka nienormalnej aktywności mózgu chwilowej w czasie np. W przypadku tego zespołu, wraz ze wzrostem częstości akcji serca, czas trwania odstępu QT nie zmniejsza się. Wręcz przeciwnie, staje się wydłużony.
Poza atakiem wydłużony odstęp QT jest jedynym objawem choroby. Konsekwencje mocnego uderzenia, upadku na głowę czy wypadku komunikacyjnego mogą być równie groźne jak niewielkiego stłuczenia głowy, np. Długoterminowa historia, która może zawierać przydatne informacje diagnostyczne, może być również nieznana. Nagła utrata przytomności może być krótkotrwała lub uporczywa i może mieć zarówno neurogenne (omdlenie neurogenne, padaczka, udar), jak i somatogenną (zaburzenia serca, hipoglikemia, itp.).
Omdleniu towarzyszą zawroty głowy, mdłości, poty i krótka utrata świadomości. Spowodowane jest ono najczęściej przejściowym niedotlenieniem mózgu. Stan zaburzeń przytomności może wystąpić nagle lub narastać stopniowo, w ciągu godzin i dni. Może on trwać bardzo krótko (kilka sekund) lub utrzymywać się przez wiele tygodni, a nawet miesięcy.
Witaj Osoby tracące przytomnośc znajdują się w stanie zagrożenia dla życia, stąd niezbędna jest prawidłowo udzielona pierwsza pomoc. Niezaleźnie od przyczyn i objawów towarzyszących utracie przytomności skutki tego stanu mogą być tragiczne. Czy ktoś mógłby mi powiedzieć jak wyglądają ataki pod postacią drżeń,trzęsień itp bez utraty przytomności. Pytam,bo mam iść do neurologa i nie wiem czy wspominać mu o tym,że pół roku temu prawie doby trzęsłam się cała. Dygotało mi całe ciało,a jak poszłam do internisty,to nie wiedział co mi jest.
Siedząc na krześle dosłownie skakałam na nim.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.