piątek, 11 listopada 2016

Podział administracyjny francji 2017

Nowy podział terytorialny przewiduje połączenie w jeden, regionów: – Alzacji, Szampanii-Ardenów i Lotaryngii, – Poitou-Charente, Limousin i Akwitanii, – Nord-Pas-de-Calais i Pikardii. Podstawy współczesnego podziału administracyjnego Francji ukształtowały się w okresie rewolucji francuskiej. Zniesiono wówczas podział na prowincje i wprowadzono departamenty. W tym samym czasie pojawiły się także francuskie gminy, nieco później kantony i okręgi.


Najwyższy stopień tego podziału - regiony - wprowadzono dopiero w 2. W ostatnich dniach przedstawiliśmy dane dotyczące podziału terytorialnego Europy.

Kraj ten podzielony jest dziś na następujące szczeble: gminy, kantony, okręgi, departamenty i regiony. We Francji funkcjonuje obecnie ponad tysięcy gmin. Francja – podział administracyjny Francja podzielona jest na regiony, te z kolei podzielone są na departamenty. W skład departamentów wchodzą okręgi a te podzielone są na kantony. Najmniejszą jednostką administracyjną Francji są gminy.


Jak to zazwyczaj bywa, podział administracyjny Francji zmieniał się na przestrzeni lat (nie tak dawno w Polsce mieliśmy przecież województw!). Podział administracyjny Francji – historia. Warto nadmienić, że teren Francji jest prawie dwa razy większy niż Polski.

Region – najwyższy szczebel podziału administracyjnego Francji. XX wieku władze francuskie doszły do wniosku, że podział na departamenty jest niewystarczający. Planowanie strategiczne w tak małych jednostkach jest niemożliwe.


Oficjalnie terytorium współczesnej Francji dzieli się na regiony, które znajdują się w Europie. Nie wlicza się w to terenów zamorskich i kolonii. Te stanowią odrębne części administracyjne. Jest to podział tradycyjny, który dzieli kraj na regiony.


Oprócz tego we Francji istnieją departamenty. Mapa Francji – podział administracyjny Francji. Współczesny podział administracyjny Francji wykształcił się podczas rewolucji francuskiej i obecnie dzieli Francję na regiony, z których każdy dzieli się na departamenty, okręgi, kantony i gminy.


Na najwyższym szczeblu podziału administracyjnego Francji znajduje się region. Podstawy wspułczesnego podziału administracyjnego Francji ukształtowały się w okresie rewolucji francuskiej. Liczba regionów zmniejszyła się z do 12.


Z debaty wyłącza się Korsykę, która w świetle francuskiego prawa nie jest zaliczana do regionów. Reforma terytorialna ma na celu zwiększenie efektywności państwa poprzez wzmocnienie zarządzania strategicznego. Polinezja Francuska – wspólnota zamorska Francji obejmująca archipelagów i ponad 1wysp na Oceanie Spokojnym, we wschodniej części Polinezji.


Nazwy prowincji w większości wyznaczają ich miejskie stolice.

Prowansja Katedra Notre-Dame (Notre-Dame de Paris) Mapa z wybranymi zamkami Normandy American Cemetery and Memorial Na cmentarzu tym spoczywają amerykańscy żołnierze, którzy polegli podczas alianckiej inwazji. W których krajach, tak jak w Polsce, występuje trójstopniowy podział administracyjny? Które z państw posiada najbardziej rozdrobnioną strukturę podziału terytorialnego? Na te i inne pytania możemy znaleźć odpowiedź w specjalnym serwisie mapowym Rady Gmin i Regionów Europy (The Council of European Municipalities and Regions). Tak naprawdę, to trzeba zajrzeć do załącznika, bo nie było sensu umieszczać tego tutaj!


Bez zdjęć i tabel to nie ma sensu! To jest takie opracowanie o Francji! Główne informacje i trochę opisów a zresztą.


Bohdan Wyżnikiewicz: Mazowieckie ma silniejszą gospodarkę niż Słowacja i Bułgaria.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty