Na ziemiach polskich Celtowie pojawili się na początku IV p. Ze sztuką celtycką łączy się kamienne figury odkryte w okolicy góry Ślęży. Germanie na ziemiach Cesarstwa. Czynnikiem podstawowym dla powstania narodu był moment polityczny: zjednoczenie wszystkich plemion szczepu lechickiego przez dynastię Piastów w jedno państwo.
Oni także doprowadzili do gruntownej – politycznej, społecznej i kulturowej – zmiany Zachodu.
Plemiona słowiańskie na ziemiach polskich do X w. To oni, jako sojusznicy Rzymu, umożliwili Cesarstwu przetrwanie w IV–V wieku. Wandalów (Silingowie, Hasdingowie), Burgundów i innych, przybyłych z Europy Północnej (Jutlandia, Meklemburgia, Rugia, Bornholm). Polskę, by później kierować się na zachód i południe, a. This feature is not available right now.
Ci pierwsi weszli następnie w skład związku plemiennego Lugiów, pozostających pod silnym wpływem celtyckim. Biblijny lud na ziemiach Polski.
Mało jest informacji o dziejach plemion polskich, dzięki nielicznym przekazom można znaleźć wzmianki o kilku z nich a odkryciom archeologicznym określić miejsca ich osiedlania. Pierwsze państewka plemienne na ziemiach polskich. Zostali jednak pobici przez armię frankijską pod dowództwem Karola Młota w 7r pod Poitiers (czyt.Puatje). Część historyków uważa to zwycięstwo za fakt,który powstrzymał ekspansje arabów w Europie przynajmniej jeśli chodzi o najazd arabów od strony Hiszpanii.
Na początku VII wieku Arabowie kontynuując swe podboje,zaatakowali Akwitanię. Kościół na przełomie epok – powstanie państw germańskich – rozwój. Przywódcy plemion germańskich stawali się z biegiem czasu samodzielnymi monarchami, praktycznie niezależnymi od jakiejkolwiek innej władzy.
Pomimo, że w teorii obszary na których osiedlali się barbarzyńskie plemiona wciąż stanowiły część państwa rzymskiego, to w praktyce barbarzyńcy przejmowali nad nimi faktyczną władzę. Monarchia Franków Wczesne Średniowiecze. Poldark: Polowanie na Hitlera: Polowanie na mafię: Polska z góry: Pora na przygodę!
Portret zabójcy: Poślubione armii: Posłaniec szczęścia. Pod swą własną nazwą Słowianie, plemiona zaliczane do ludów indoeuropejskich, pojawili się na scenie dziejowej dopiero w połowie VI w. Wpływy germańskie i celtyckie na Słowiańszczyźnie. Według badań opanowali ziemie w dorzeczu Wisły i Odry. Nazwa Polanie pojawiła się dopiero w końcu X wieku.
Niewiele można powiedzieć o granicach plemion zamieszkujących ziemie polskie w IX wieku.
Na pewno w IX wieku na terytorium Polski istniały dwa państewka plemienne – Polan i Wiślan. Ich lista jest trudna do ustalenia jako iż nie wiadomo, czy dany lud stanowił odrębne plemię, czy był jedynie częścią innej grupy. Uważają że ekspansja Daków i języka dackiego na ziemiach obecnej Polski trwała do 170- 1r. Rzymianie, ale też plemiona Wandalów (Hasdingów) opanowały te tereny. Opinia badaczy wydaje się potwierdzać zmiany które mogły zajść w strukturze ludnościowej w wyniku ekspancji Imperium Rzymskiego.
Tereny dzisiejszej Polski, Ukrainy i Białorusi w pierwszych wiekach naszej ery znajdowały się poza granicami Cesarstwa Rzymskiego. Na tych obszarach znaleziono dotychczas setki tysięcy srebrnych denarów rzymskich wybijanych na terenie Cesarstwa. Najważniejsze plemiona :-Pomorzanie-siedziby między dolną Wisłą,dolną Odrą,Bałtykiem i Notecią (Cedynia,Wolin)-Polanie-siedziby nad Wartą i jeziorem Gopło (Gniezno,Poznań,Kalisz)-Ślężąnie i Opolanie-siedziby nad górną i środkową Odrą (Wrocław,Opole,Niemcza,Głogów)-Wiślanie-siedziby nad górną Wisłą. Kim byli Goci, Gepidowie, Wandalowie? Skąd i jak pojawili się na ziemiach polskich i na kartach historii?
Przywędrowali z Północy czy tez może nasze, teraz polskie i słowiańskie ziemie, były kolebką tych germańskich plemion? Królestwo gockie na ziemiach obecnej Polski. O pierwotnych siedzibach Gotów można wnioskować z przekazów antycznych autorów i świadectw archeologicznych.
Pliniusz Starszy (I w. n.e.) w swojej Naturalis historia umieszcza Gotów (Pliniusz używa nazwy Gutones) nad oceanem zwanym Metuonis.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.