W trakcie zamieszek doszło do strzelaniny w efekcie. Londonderry w Irlandii Północnej - poinformowała lokalna policja. Sekretarz Irlandii Północnej Karen Bradley powiedziała, że takie zdarzenia są niekaceptowalne. Jej śmierć jest traktowana jako incydent terrorystyczny. Wcześniej w czwartek w mieście przebywała delegacja amerykańskich parlamentarzystów z przewodniczącą Izby Reprezentantów Nancy Pelosi na czele, w ramach podróży, podczas której chciano zamanifestować poparcie dla porozumienia pokojowego.
W Irlandii Północnej od końca lat 60. W drugim co do wielkości mieście Irlandii Północnej - Londonberry- w nocy zamaskowani sprawcy obrzucili koktajlami Mołotowa policyjne samochody. Doszło do strzelaniny, podczas której zginęła 29-letnie kobieta.
Zamieszki w Irlandii Płnocnej. W strzelaninie zginęła 29-letnia kobieta. Konflikt w Irlandii Północnej (ang. The Troubles „Kłopoty”, irl. Na Trioblóidí) – konflikt o podłożu etniczno-politycznym, rozgrywający się na obszarze Irlandii Północnej, okresowo rozszerzający się również na Anglię, Irlandię i kontynentalną Europę, trwający od końca lat 60.
Miasto w Irlandii Północnej stanęło w płomieniach i zamieniło się w piekło. Krwawe zamieszki w dzielnicy Creggan doprowadziły do śmierci 29-letniej kobiety. Incydent z ofiarą śmiertelną potępiły obie największe partie polityczne w Irlandii Północnej - irlandzka republikańska Sinn Fein oraz probrytyjska Demokratyczna Partia Unionistyczna (DUP). W miejscowości Uxbridge pod Londynem doszło do zamieszek, w których zaangażowanych było ponad uczniów tamtejszych szkół - podaje dailymail. Jeden ze świadków twierdzi, że zamieszanie mogło zacząć się od wyproszenia ze sklepu z butami jednej z uczennic, która zaczęła walczyć z ochroniarzem.
Północnoirlandzka policja wciąż prowadzi intensywne śledztwo w sprawie niedawnej śmierci znanej z pisania o konflikcie w Irlandii Północnej dziennikarki Lyry McKee. Została ona zastrzelona, gdy nagrywała telefonem komórkowym starcia bojowników innej paramilitarnej organizacji – Prawdziwej IRA – z policjantami w Creggan Heights. W Londonerry w Irlandii Północnej zamaskowani napastnicy obrzucili koktajlami Mołotowa policyjne samochody. Sprzeciwiają się oni zaplanowanemu na dziś. Uczestnicy rzucali petardy i koktajle Mołotowa w stronę samochodów policyjnych - podaje The Telegraph.
Na nagraniach widać, że spalono kilka prywatnych aut. Irlandii Północnej zostało rannych od poniedziałku podczas dwóch nocy zamieszek w katolickich dzielnicach Belfastu podczas przemarszu protestanckich oranżystów. Kule przeszły ponad trzema radiowozami w czwartek i obok policyjnego land rovera w nocy z piątku na sobotę.
Policja na celowniku rozłamowych ugrupowań. Parada odbywa się lipca w Irlandii Północnej. Nie trudo sobie wyobrazić, że te parady to często płachta na byka, prowokujące różne burdy i zamieszki w Belfaście, w mieście które bezustannie przypomina o tym, że wyspa Irlandia wciąż jest podzielona na dwa państwa. I że zamieszki w Belfaście będą już zawsze.
Dwudziestu policjantów zostało rannych w nocnych zamieszkach po paradzie Oranżystów w Belfaście - podaje BBC News. Nie po raz pierwszy coroczna protestancka parada w Irlandii Północnej wywołuje tak duże kontrowersje. Rannych zostało policjantów. Wtedy to połączone siły Irlandzkich Ochotników i socjalistycznej Armii Obywatelskiej Jamesa Connolly’ego, opanowały w Dublinie kilka budynków i ogłosiły powstanie Republiki Irlandii. Według miejscowej dziennikarki Leony O’Neill zamieszki wybuchły, gdy w Creggan pojawiło się wielu policjantów w celu przeszukania jednego z domów.
Niepokojnie w Irlandii Pólnocnej. Reutera kilkanaście osób zostało rannych. Komentarze po zabójstwie dziennikarki Widzieliśmy informacje o tym straszliwym wypadku, który miał miejsce wczoraj w Irlandii Północnej i który doprowadził do śmierci dziennikarki. Polityki Prywatności przypominamy podstawowe informacje z zakresu przetwarzania danych osobowych dostarczanych przez Ciebie podczas korzystania z naszego serwisu. Zamykając ten komunikat (klikając w przycisk “X”), potwierdzasz, że przyjąłeś do wiadomości wskazane w nim działania.
Jak przekazuja media, po policyjnej akcji w dwóch dzielnicach miasta w nocy z czwartku na piątek, zamaskowani sprawcy zaatakowali policjantów. Jak informuje The Telegraph uczestnicy zamieszek rzucali w policyjne auta petardami i koktajlami Mołotowa. Przy okazji spłonęło kilka prywatnych aut.
Około stu demonstrantów obrzuciło policję ogniami sztucznymi, butelkami i puszkami, a w powietrze wystrzelono dwie świetlne race. Elżbieta II jest pierwszym brytyjskim monarchą, który odwiedził niepodległą Irlandię. W wyniku zamieszek, do których doszło nocą w stolicy Irlandii Północnej rany odniosło policjantów, którzy starali się.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.