czwartek, 15 listopada 2018

Utrata przytomności przyczyny

Utrata przytomności to stan zagrożenia życia, dlatego pierwsza pomoc udzielona w sposób prawidłowy jest niezwykle ważna. Niezależnie od tego, jakie są przyczyny utraty przytomności i objawy towarzyszące, skutki takiego stanu mogą być tragiczne. Może trwać kilka minut, a nawet dni. W czasie utraty przytomności osoba poszkodowana nie odpowiada na zewnętrzne bodźce. Organizm może nie reagować w odpowiedni sposób na zadławienie (kaszel) oraz na wymioty, w wyniku czego kwas.


Osoba, która utraciła przytomność, nie reaguje na bodźce zewnętrzne, nawet te silne i bolesne.

Re: nagła utrata przytomności moze to tylko omdlenie (wynikajace np z odruchu baroreceptorow) a nie od razu ustrata przytomnosci, wizyta u lekarza wskazana. Ważne by pomoc ta była udzielona prawidłowo. Skutki utraty przytomności mogą być poważne jak np. Jakie są przyczyny krótkotrwałej utraty przytomności? Do utraty przytomności dochodzi wtedy, gdy następuje gwałtowne zmniejszenie dopływu krwi do mózgu.


Powodem może być wyraźny spadek ciśnienia krwi, np. Napadowi drgawek towarzyszy zazwyczaj utrata przytomności i nagłe napięcie mięśni całego ciała, na końcu dochodzi do zwiotczenia mięśni kończyn oraz głowy. Badaniem można sprawdzić reakcje na polecenia i bodźce.

Osoba całkowicie nieprzytomna nie wykazuje żadnej reakcji na polecenia, a także nawet na silne bodźce bólowe. Niestety może on niekiedy doprowadzić do takich schorzeń, jak: choroby serca, padaczka, czy cukrzyca. Udzielając pierwszej pomocy pamiętaj o sprawdzeniu bezpieczeństwa, ocenieniu stanu poszkodowanego, a także między innymi o jak najszybszym. Do nagłej utraty przytomności może dojść z wielu powodów. Najczęściej powstaje ona w wyniku niedostatecznego ukrwienia i dotlenienia mózgu – odruchy sercowo-naczyniowe, które kontrolują krążenie są chwilowo zniesione (nie następuje skurcz naczyń krwionośnych i przyspieszenie akcji serca, przez co do mózgu napływa mniejsza ilość krwi).


Przyczyny utraty przytomności. Nagła utrata przytomności może mieć przyczyny neurologiczne czy kardiogenne. Zdarzają się także omdlenia związane z działaniem niesprzyjających czynników zewnętrznych (omdlenia z bólu, na tle nerwowym, np. ze stresu, strachu, omdlenie przy popraniu krwi).


Najczęstszą przyczyną nagłej utraty przytomności jest omdlenie innej natury. Często nie tylko upadek pacjenta (ostra niewydolność postawy), ale także utrata przytomności na okres mierzony w sekundach. Długotrwała utrata przytomności z omdleniem jest rzadko obserwowana. Omdlenie - nawet jednorazowa utrata przytomności wymaga konsultacji lekarskiej. Małe dzieci mdleją z powodu niedocukrzenia (brak śniadania), podczas napadu kaszlu, ataku astmy oskrzelowej i histerii, ale i poważnych.


Bezpośrednią przyczyną omdlenia jest niedotlenienie mózgu spowodowane zaburzeniami w procesie przepływu krwi. Do tego stanu może doprowadzić wiele czynników, m. Nagły wzrost ciśnie­nia w tętnicy płucnej, blokujący przejściowo odpływ krwi z prawej komory wy­daje się być przyczyną napadowej utraty przytomności, występującej niekiedy w zatorach. Omdlenia wazowagalne to krótkotrwałe utraty przytomności, spowodowane przejściowym zaburzeniem krążenia.

Chwilowa utrata świadomości może również wynikać z chorób serca czy tętnic odpowiedzialnych za dostarczenie krwi do mózgu. Czynnikami ryzyka zwiększającymi prawdopodobieństwo wystąpienia incydentu utraty przytomności są wysoka temperatura otoczenia, stres, silne emocje i odwodnienie organizmu. W wyniku utraty przytomności osoba nie reaguje na polecenia, bodźce bólowe itp.


Tego rodzaju zaburzenie może świadczyć o poważnych nieprawidłowościach zdrowotnych i wymaga konsultacji medycznej. Osoba nieprzytomna na pierwszy rzut oka zachowuje się jak ktoś kto znajduje się w bardzo głębokim śnie, z tą różnicą że śpiącego można w każdej chwili obudzić. Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.


Chwilową utratę przytomności poprzedzają charakterystyczne chwilowa utrata przytomności i drgawki objawy, które w medycynie nazywa się zwiastunowymi. Drgawki dzieli się na toniczne i kloniczne. Są owo zwykle nudności, wymioty, zawroty głowy, brzęczenie w uszach, eros duszności, pocenie się, mroczki zanim oczami, zaburzenia widzenia.


Potem dochodzi do stopniowej utraty przytomności. Napad padaczkowy różni się od typowego omdlenia, zazwyczaj chory równocześnie z utratą świadomości ma drgawki, a po napadzie pojawia się okres przytroczenia, trwający około minut, podczas gdy po omdleniu powrót przytomności jest gwałtowny i całkowity. Omdlenia u psów Omdlenie jest kliniczną nazwą, co jest inaczej określane często jako omdlenia.


Jest to stan chorobowy, który charakteryzuje się jako tymczasowej utraty świadomości i odzysku spontanicznej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty