piątek, 15 lutego 2019

Miłość dworna tristan i izolda

Jednakże pomimo bólu, na który zostali skazani, nie potrafili zapanować nad swoimi emocjami, a wręcz przeciwnie – to one przejmowały kontrolę nad bohaterami. Przyniosła im wielkie szczęście, objawiła sens życia, była ekstazą i spełnieniem. A jednak nie była szczęśliwa. Na jej drodze stanęły normy moralne, społeczne i obyczajowe.


Tak jak w greckiej tragedii bohaterowie stanęli przed wyborem, który nie miał.

Można się domyślać, że chodzi o miłość łączącą kobietę i mężczyznę, nie zaś miłość człowieka do Boga, władcy do narodu czy matki do dziecka. Uczucie ,które połączyło bohaterów książki pt. Znasz odpowiedź na pytanie: Uzasadnij, że miłość tristana i Izoldy nie była miłością dworną, ? DZIEJE TRISTANA I IZOLDY to przede wszystkim opowiesc o nieszczesliwej,tragicznej milosci bohaterow tytulowych. W utworze mamy przykład jednego z najbardziej dramatycznych trójkątów miłosnych, skutków miłości zrodzonej z magii, przeklętej, fatalnej. Tragiczny skutek pomyłki - wypicia napoju miłosnego - zmienia wzorowego rycerza w wiarołomcę i grzesznika, a dobrze wychowaną potomkinię królów w zwykłą cudzołożnicę, wykorzystującą spryt i podstęp w dążeniu do spełnienia.


Z jednej strony wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazywały na to, iż są sobie przeznaczeni. Z drugiej jednak los zdecydowanie im nie sprzyjał, sprawiając, że ich szczera miłość.

Spisana w XII wieku stała się najpotężniejszym mitem o gwałtownej, niepohamowanej, wzajemnej miłości, którą kończy śmierć. Panowie miłościwi, czy wola wasza usłyszeć piękną opowieść o miłości i śmierci? Słuchajcie, w jaki sposób w wielkiej radości, w wielkiej Ŝałobie miłowali się, później zasię pomarli w tym samym dniu, on przez nią, ona przez niego. Mit zrodził się prawdopodobnie wśród Celtów, a później rozpowszechnił się poprzez przekazy ustne do Niemiec, Norwegii, Anglii i innych państw w zmienionej nieco jednak postaci.


Dopiero w połowie XII wieku opowieść została spisana w kilku poematach. W czasach średniowiecza małżonkowie w otoczeniu utrzymywali dystans uczuciowy wobec siebie, wszelkie czułości pomiędzy nimi były przedmiotem kpin – dla namiętności publicznej nie było w małżeństwie miejsca. Nie jest to miłość dworska, opierająca się na grze konwenansów, ale miłość będąca siłą fatalną, wywołana przez magiczny napój staje się dla kochanków przeznaczeniem, przed którym nie da się uciec. Mimo, że ich miłość jest piękna to jakby przymusowa. Kornwalia: król Marek – postać niejednoznacznie przedstawiona w legendzie.


Człowiek prawy i sprawiedliwy. Cały czas próbuje wierzyć i przekonywać samego siebie, że jego najbliżsi nie zdradzili go. Po tygodniu łódź dobija do brzegów Irlandii.


Tam ledwie żywego odnajduje Izolda o złotych włosach i uzdrawia go. Przywraca życie zabójcy swego krewnego, Morhołta. Italii, wykwintne życie e dworów, miast, czary poez i, miłości, sztuki! Powiew tego życia przenikał odtąd do Franc i, aż z Katarzyną Medyce ską „włoszczyzna” runęła tam całą falą.


Stan ducha wytworzony tą przemianą sprzy ał zrozumieniu kultury starożyt-.

Jej najstarsze pisemne wersje pochodzą z XII wieku, a sama legenda stała się inspiracją dla wielu średniowiecznych utworów literatur europejskich. Tristan jest od początku stworzony do smutku. To cała magia miłości romantycznej. Opowieść mówi o uczuciu, które pojawia się nagle, ogarnia dwoje ludzi i wypełnia całe ich życie.


Ta miłość nigdy się nie kończy, ale obojgu. Kochankowie obłapili się: w ich pięknych ciałach drgało pragnienie i życie. Podczas wypełniania swojej powinności rycerz i Izolda - wybranka monarchy wypili przez pomyłkę napój miłosny.


W przeciągu krótkiej chwili zakochali się w sobie. Byłaby to piękna i szczęśliwa miłość gdyby nie jeden fakt. Ich miłość również wydaje się być szaloną.


Kazał napisać, że przesyła obojgu „pozdrowienie i miłość”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty