piątek, 6 września 2019

Sypialnia wielkiego mistrza malbork

Sypialnia Wielkiego Mistrza Sypialnia była zaopatrzona oczywiście w system ogrzewania ciepłym powietrzem. W średniowieczu była bogato polichromowane, do dziś zachowały się resztki malatury, wśród których wyróżniają się piękne postacie czterech świętych Zakonu na ścianie północnej: Doroty, Barbary, Katarzyny i Małgorzaty. Północna i wschodnia część głównego piętra Pałacu przeznaczona była na prywatne pomieszczenia Wielkiego Mistrza i jego kompana, to jest jego garderobę, sypialnię, toaletę, a także inne wnętrza o charakterze mieszkalnym.


Wraz z wielkim mistrzem na zamek przybyła duża liczba braci zakonnych, co wymagało przebudowy i rozbudowy istniejącego kompleksu. Budowla ta, klasą architektury dorównywała najlepszym rezydencjom europejskim późnego Średniowiecza.

Krzyżacki konwentualny zamek Wielkiego Mistrza. Do dziś nie są znane przyczyny tej zbrodni. Przepiękny Wielki Refektarz byłego Pałacu Wielkiego Mistrza stał się miejscem królewskich przyjęć i balów, a na terytorium zamkowym utworzono duży arsenał i garnizon wojskowy. Ten XIII - wieczny zamek jest jednym z największych muzeów w kraju. Dlatego też otoczono go dodatkowymi ziemnymi umocnieniami bastionowymi.


Przydały się one lata później, gdy zamek próbowały odbić zwycięskie w kilku bitwach ze Szwedami oddziały polskie. Krzyżacy na trwałe wpisali się w historię Pomorza. Pozostawili po sobie zamki, szpitale, obiekty w rodzaju gdańskiego Wielkiego Młyna.

Zagadką jednak pozostaje, gdzie należy szukać ich. Składa się z zamku wysokiego mieszczącego dom konwentu krzyżackiego, podzamcza gdzie mieścił się pałac wielkiego mistrza, ogromny refektarz na 4osób, pokoje gościnne i mieszkania służbowe, przedzamcza, na którym stały budynki gospodarcze. Założony był równocześnie z obronnym miastem jako nierozerwalne jedno ciało obronne. Z punktu widzenia szerokiego grona turystów najciekawsza jest oferta Muzeum Zamkowego.


Wtedy też stała się siedzibą Wielkiego Mistrza. Bardzo się cieszę, że między Muzeum Zamkowym a urzędem wielkiego mistrza ma miejsce tak przyjazna wymiana i jestem wdzięczny za fakt, że zaproszenie na takie wydarzenie jest czymś oczywistym. I czuję się tutaj przyjmowany z taką samą sympatią jak mój poprzednik, o. Wielka wystawa o zakonie w sercu dawnego państwa.


Założenie zamkowe składa się z trzech wyraźnych części,‭ ‬zajmujących przestrzeń‭ ‬250‭ ‬000‭ ‬m³. Składa się z zamku niskiego,‭ ‬średniego i wysokiego,‭ ‬co miało utrudnić ewentualnym najeźdźcom zdobycie wszystkich warowni jednocześnie. Stanowi jeden z największych,‭ ‬zachowanych zespołów architektury gotyckiej na świecie. Opis, historia, ciekawostki, zwiedzanie.


Jest to największy średniowieczny zamek w Europie, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO. Przybywają tu osoby zainteresowane okresem średniowiecza oraz budownictwem i architekturą krzyżacką. O przeniesieniu stolicy zdecydowało kilka przyczyn. Malborku, w obec­ności wszystkich.


W Wielkim Refrektarzu urządzano uczty.

Natomiast Kapitularz na najwyższej części zamku, był miejscem obradowania wyższych zakonników. To oni podejmowali najważniejsze decyzje w państwie. Zajmują się głównie działalnością duszpasterską i medyczną oraz badaniami historycznymi. Militarny charakter Zakonu został ostatecznie porzucony po I wojnie światowej przez ówczesnego Wielkiego Mistrza.


Decyzja ta była reakcją na okrucieństwa wojny. Celem spotkania było omówienie szczegółów dotyczących przyszłorocznych wizyt wielkiego mistrza dr Brono Plattera OT związanych z otwarciem odrestaurowanego kościoła Najświętszej Marii Panny i odsłonięciem monumentalnej figury Madonny oraz obchodami 750-lecia nadania naszemu. Dom Wielkiego Mistrza znajdował się przy wjeździe na Zamek Wysoki i był jakby zakończeniem Zamku Średniego. W dniu dzisiejszym (tj. kwietnia br.) o godz. Program prezentuje najciekawsze pomniki i zabytki polskiej kultury.


W jednym stuleciu pełnił ważne funkcje militarne i polityczne, w następnym - przeznaczono go na magazyny i koszary. Podobny los spotkał Pałac Wielkich Mistrzów, gdzie powstały warsztaty tkackie wraz z izbami robotniczymi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty