Możesz złożyć pozew w sądzie właściwym ze względy na aktualne miejsce zamieszkania pozwanego małżonka. Jeśli to małżonek ma miejsce zamieszkania za granicą, również możesz przeprowadzić rozwód w Polsce, składając pozew w sądzie właściwym ze względu na Twoje miejsce zamieszkania lub pobytu. Na wstępie pragnę zaznaczyć, iż postępowanie rozwodowe może zostać przeprowadzone w kraju w którym małżonkowie mają miejsce zamieszkania.
Biorąc jednak pod uwagę, iż prawo w danym kraju może się różnić, zawsze obywatele polscy mieszkający za granicą, mogą uzyskać rozwód w naszym Kraju. Mieszkam za granicą, a chcę się rozwieść w Polsce!
Od tego momentu moje relacje z żoną ulegały stopniowemu pogorszeniu. Zdecydowaliśmy się na rozwód. Dalej pracuję za granicą i rzadko bywam w swoim rodzinnym kraju. Jak przeprowadzić rozwód będąc za granicą. Sprawy rozwodowe rozpoznawane są w Polsce przez Sądy Okręgowe.
Pozew wnosi się do sądu, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania, jeżeli choć jedno z nich w okręgu tym jeszcze ma miejsce zamieszkania. Jak wziąć rozwód w Polsce, mieszkając za granicą? Rozwód to niestety nieraz bardzo przykra konieczność (fot. pixabay).
Z braku takiej podstawy wyłącznie właściwy jest sąd miejsca zamieszkania strony pozwanej, a jeżeli i tej podstawy nie ma – sąd miejsca zamieszkania powoda. Rozwód w Polsce – miejsce zamieszkania małżonków za granicą. Przy rozwodzie w Polsce sąd orzeka o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem małżonków. Należy wtedy sądowi przedstawić okoliczności, iż rodzice żyją na stałe w Norwegii i określić miejsce pobytu dziecka przy jednym z nich. Należy też wnioskować o zgodę na pobyt dziecka za granicą.
Coraz więcej osób wyjeżdża do pracy poza granice naszego kraju. Jadą całymi rodzinami, bądź za pracą wyjeżdża jedno z małżonków. Niestety fala emigracji sprawia, że wiele małżeństw rozpada się, w związkach dochodzi do zupełnego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego. Wówczas każdy z małżonków ma prawo wnieść pozew o rozwód.
Rozwód nie jest również dopuszczalny (także rozwód za granicą), jeśli żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwó albo że odmowa zgody na rozwód jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego. Jeśli żyjesz za granicą, praca, rodzina, znajomi, może nawet rodzina są tam a do kraju wracasz kiedy musisz – to miejscem zamieszkania nie będzie Polska. Wiem, że to dodatkowe koszty, ale czasem zbytnia oszczędność może po prostu drożej kosztować, w myśl powiedzenia: co tanio, to drogo. Pozostaje więc pytanie: czy rozwód za granicą to jedyna możliwość, kiedy przebywasz za granicami swojego kraju? Rozwód nigdy nie jest procesem łatwym, jako że wiąże się z wielką ilością emocji i tematów do rozstrzygnięcia.
Uzyskanie rozwodu za granicą nie oznacza, że jest on skuteczny według polskiego prawa. W przeciwn ym wypadku nie można zawrzeć w Polsce kolejnego małżeństwa.
Rozwó gdy małżonek przebywa za granicą. Wielkiej Brytanii, unika ze mną kontaktu nie odpisuje na maile smsy, nie odbiera telefonu. Miejsce zamieszkania dziecka po rozwodzie. Problem miejsca pobytu dziecka jest najwyraźniej widoczny w przypadku wyjazdu dziecka za granicę.
Jeżeli w wyroku rozwodowym wykonywanie władzy rodzicielskiej zostało powierzone jednemu z rodziców, a władza rodzicielska drugiego z rodziców została ograniczona do. Chcę się wnieść sprawę o rozwód w Polsce bo od ponad 2lat już nas nic nie łączy. A przechodząc do meritum sprawy. Czy muszę stawiać się na sprawach osobiście czy może to zrobić wyznaczony prze ze mnie pełnomocnik?
Proszę o pomoc w tej sprawie. Zagadnienie jurysdykcji krajowej w dobie swobodnego przemieszczania się między państwami członkowskimi ma duże znaczenie praktyczne. Rzeczypospolitej Polskiej, Przykładem tej sytuacji jest wspólne zamieszkiwanie małżonków za granicą, po czym żona zamieszkała w Polsce, gdzie przebywa co najmniej rok, i żąda rozwodu. To, że zamieszkanie za granicą trwa długo, nie ma znaczenia.
Jeżeli oboje macie obywatelstwo polskie a mieszkacie w Niemczech, możecie rozwodzić się zarówno przed sądem polskim (ze względu na obywatelstwo), jak i niemieckim (ze względu na stały pobyt). Lepszy w Polsce czy w Norwegii? Procedury rozwodowe w Norwegii są zarówno znacznie tańsze, jak i szybsze.
Co więcej, Polscy emigranci też mogą tam się rozwodzić, bez względu na to, czy ich małżonkiem jest obywatel Norwegii, a ślub zawarto w Polsce. Wszystkie dochody uzyskiwałem tylko w Irlandii. Przed wyjazdem za granicę nie poinformowałem polskiego urzędu skarbowego, że wyjeżdżam. Czy to oznacza, że mogę zostać ukarany przez urząd skarbowy za niepoinformowanie o zmianie miejsca zamieszkania?
W pozwie o rozwód powódka wskazała adres pozwanego męża. Pisma sądowe były dwukrotnie awizowane, ale za każdym razem wracały do sądu z adnotacją „adresata nie zastano. Wówczas, nawet gdy strona postępowania zamieszkuje za granicą, wszelkie pisma z sądu są kierowane bezpośrednio do prawnika prowadzącego sprawę o rozwód.
DE jest jako niemiec w PL jako polak. DE i nie ma zadnego dokumentu potwierdzajacego obywatelstwo polskie i jedzie do polski i ma jakis problem prawny. Odpowiadając zatem na pytanie o to, czy lepiej wziąć rozwód w Niemczech czy w Polsce, proponuję rozważyć propozycję zameldowania się w Warszawie i dochodzenia tutaj swoich praw.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.